czwartek, 3 marca 2011

Przysłona w aparacie fotograficznym

Przysłona jest to część obiektywu, która jest w postaci otworu do regulacji na drodze strumienia światła do obiektywu. Wewnątrz obiektywów znajduje się przysłona regulująca wielkość otworu, przez który do aparatu wpada światło. Zasada działanie przysłony przypomina pracę oka ludzkiego.

Im więcej jest światła, tym źrenica oka robi się mniejsza. Gdy światła jest mało, źrenica oka powiększa się. Każda zmiana wartości przysłony powoduje zwiększenie lub zmniejszenie wielkości otworu przysłony i zmianę ilości światła przepuszczanego przez obiektyw.

Przysłona w aparacie fotograficznym. We wszystkich obiektywach istnieją te same wartości przysłon – oznacza się je literą „f”. Najczęściej spotykane to: f/2, f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11, f/16, f/22. Im wyższa wartość liczby „f”, tym mniejszy jest otwór przysłony i tym mniej światła wpada przez obiektyw . Im wartość liczby „f” jest mniejsza, tym większy jest otwór przysłony i tym więcej światła dociera do kliszy lub matrycy.

Przymknięcie przysłony (przekręcenia pierścienia) o jedną wartość powoduje, że ilość wpuszczonego światła zmniejsza się o połowę. Oznacza to, że przymknięcie otworu przysłony z f/5.6 na f/8 spowoduje, że do matrycy lub filmu dotrze o połowę mniej światła, niż padłoby na nie przy przysłonie f/5.6.

Otwarcie przysłony o jedną wartość powoduje podwojenie ilości światła przechodzącego przez obiektyw. Na przykład, jeśli otworzymy przesłonę z wartości f/5.6 na wartość f/4 to do aparatu wpadnie dwa razy więcej światła. Jeśli obiektyw otworzymy o jeszcze jedną wartość (f/2.8), to na matrycę lub film padnie cztery razy więcej światła niż przy przysłonie f/5.6.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Fabryka ciekawych artykułów

Autor: Beata